Projekt
Curcu-μ-n
Opracowanie postaci farmaceutycznej kurkuminoidów izolowanych z kłączy Curcuma longa charakteryzujących się dużą rozpuszczalnością w wodzie oraz wysoką biodostępnością w badaniach iv vitro.
Cel projektu
Naszym celem jest opracowanie postaci farmaceutycznej kurkuminoidów izolowanych z kłączy Curcuma longa charakteryzujących się dużą rozpuszczalnością w wodzie oraz wysoką biodostępnością w badaniach iv vitro wykorzystując modele komórkowe Caco-2, jako pierwszy screening nowych formulacji oraz in vivo wykorzystując modele zwierzęce w podaniu doustnym kończąc na badaniu klinicznym.
Charakterystyka kurkuminoidów:
Kurkuminoidy (kurkumina, demetoksy-kurkumina oraz bisdemetoksy-kurkumina) izolowane z kłączy Curcuma longa wykazują wysoką aktywność biologiczną oraz farmakologiczną działając m.in. przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, przeciwhiperlipidemicznie, przeciwnowotworowo oraz przeciwangiogennie. Właściwości biologicznie aktywne kurkuminoidów badane były w różnych modelach in vitro oraz in vivo w tym z wykorzystaniem ludzi, w których potwierdzone zostały liczne ich właściwości prozdrowotne. Największy problem z kurkuminoidami polega na ich bardzo słabej rozpuszczalności w wodzie wynoszącej ok. 11 ng ml-1 dla roztworu buforowego o pH 5 oraz bardzo niskiej biodostępności, czyli najogólniej bardzo niskiej przepuszczalności przez komórki nabłonka jelitowego. Co więcej kurkuminoidy bardzo słabo rozpuszczają się również w tłuszczach zarówno roślinnych jak i zwierzęcych, a ich rozpuszczalność nie przekracza 0,5 mg ml-1 dla oleju rzepakowego. Kurkuminoidy zaliczane są do IV klasy substancji zgodnie z systemem klasyfikacji biofarmaceutycznej, czyli charakteryzują się niską rozpuszczalnością oraz niską biodostępnością.
Niska biodostępność kurkuminoidów:
Pomimo obiecujących działań farmakologicznych, wysokiego profilu bezpieczeństwa i skuteczności kurkuminoidów, to niska ich biodostępność po podaniu doustnym (poniżej 1%) jest głównym czynnikiem ograniczającym ich zastosowanie kliniczne. Głównymi przyczynami niskiego stężenia kurkuminoidów w osoczu i tkankach po podaniu doustnym są wcześniej wspomniana niska rozpuszczalność w wodzie oraz słaba absorpcja z przewodu pokarmowego, ale również szybki metabolizm i eliminacja ogólnoustrojowa. W związku z tym zwiększenie rozpuszczalności i biodostępności kurkuminoidów może umożliwić rozwój produktów leczniczych bazujących na związkach znajdujących się naturalnie w kłączach Curcuma longa. Produkty lecznicze charakteryzujące się wysoką rozpuszczalnością i biodostępnością kurkuminoidów w podaniu doustnym mogą stanowić nowe podejście w leczeniu różnych chorób w tym nowotworowych stanowiąc bardzo efektywną terapię wspomagającą zwiększając efektywność leczenia.
Wróć do listy projektówDowiedź się więcej o realizowanych przez nas projektach oraz o gamie usług, jakie oferujemy.
Skontaktuj się z nami