Menu
Wróć do listy artykułów

Zmiany w właściwościach fizykochemicznych i bioaktywnych pigwy i jej produktów

Autor: Arkadiusz Opublikowano: 01.04.2024

Zmiany w właściwościach fizykochemicznych i bioaktywnych pigwy (Cydonia oblonga Mill.) i jej produktów

Pigwa (Cydonia oblonga Miller) to roślina powszechnie uprawiana na całym świecie, znana od wieków ze swoich cennych właściwości odżywczych i leczniczych. Chociaż owoce pigwy są niezwykle aromatyczne, ze względu na ich wysoką twardość oraz kwaśny, cierpki i gorzki smak, nie są odpowiednie do bezpośredniego spożycia w postaci nieprzetworzonej. Jednak są one ważnym surowcem w przetwórstwie owoców, np. w produkcji dżemów, galaretek i soków.

Biorąc pod uwagę, że przetwarzanie technologiczne wpływa nie tylko na właściwości organoleptyczne i trwałość, ale także na właściwości funkcjonalne owoców, celem tego badania było określenie wpływu różnych rodzajów obróbki technologicznej na właściwości fizykochemiczne i bioaktywne owoców pigwy.

Pigwa:

Powszechna pigwa (Cydonia oblonga Miller) jest jedynym przedstawicielem rodzaju pigw i należy do rodziny różowatych, do której należą również jabłonie i grusze . Jej miejsce pochodzenia uważa się za zachodnią część Azji, chociaż obecnie rozprzestrzeniła się na inne kontynenty, gdzie występuje zarówno jako roślina dzika, sadzona w ogrodach domowych lub parkach jako ozdobna, jak i uprawiana ze względu na jadalne owoce. Największym światowym producentem i dystrybutorem jest Turcja (dostarczająca 25% światowej produkcji), a następnie Chiny, Iran, Argentyna i Maroko (dostarczające 10% światowej produkcji). Produkcja owoców pigwy w Turcji wzrosła o około 66% między 2006 a 2020 rokiem.

Właściwości pigwy:

Owoce pigwy coraz bardziej wzbudzają zainteresowanie naukowców i konsumentów ze względu na ich szerokie prozdrowotne właściwości, które są związane z działaniem hipoglikemicznym, przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym, przeciwbakteryjnym, przeciwalergicznym oraz przeciwwrzodowym. Właściwości lecznicze owoców pigwy są znane od lat i szeroko stosowane w medycynie ludowej. Tradycyjną metodą leczenia dolegliwości takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nerwowość, bezsenność, kaszel, gorączka, schorzenia układu oddechowego, choroby układu moczowego, wrzody trawienne, cukrzyca, zmiany skórne, migrena, przeziębienia, grypa, choroby zapalne jelit, i zapalenie spojówek jest wykorzystanie różnych części pigwy: nasion, owoców, korzeni i liści.

Cel badania:

Ze względu na rosnące zainteresowanie żywnością naturalnego pochodzenia o wartościowych właściwościach odżywczych oraz wysoki potencjał terapeutyczny i zdrowotny pigwy, te owoce zyskują coraz większą popularność wśród producentów żywności i konsumentów. Biorąc pod uwagę nie tylko niepożądane cechy sensoryczne, ale także sezonową dostępność świeżych owoców pigwy, na rynku spożywczym przeważają przetworzone produkty z tych owoców. Dlatego celem tego badania było określenie wpływu różnych rodzajów obróbki technologicznej (takich jak gotowanie, smażenie i wyciskanie soku), które są powszechnie stosowane zarówno w warunkach przemysłowych, jak i domowych do przetwarzania owoców pigwy, na właściwości fizykochemiczne i bioaktywne świeżej pigwy oraz jej przetworów. Ta praca jest kontynuacją badań przeprowadzonych i opublikowanych przez nasz zespół nad wpływem różnych metod suszenia na właściwości fizykochemiczne i bioaktywne owoców pigwy.

Wynik badania:

Przeprowadzone badania wykazały, że świeże owoce pigwy i przetworzone produkty z pigwy mogą być bardzo dobrym źródłem składników bioaktywnych w diecie, takich jak taniny (3,64 ± 0,06 mg/100 g w świeżych owocach; od 2,22 ± 0,02 mg/100 g do 5,59 ± 0,15 g/100 g w produktach), karotenoidy (44,98 ± 0,18 mg/100 g w świeżych owocach; od 141,88 ± 0,62 mg/100 g do 166,12 ± 0,62 mg/100 g w produktach) i związki polifenolowe (246,98 ± 6,76 mg GAE/100 g w świeżych owocach; od 364,53 ± 3,76 mg/100 g do 674,21 ± 4,49 mg/100 g w produktach). Owoce pigwy i produkty z pigwy charakteryzują się również wysokimi właściwościami przeciwutleniającymi (452,41 ± 6,50 µM TEAC/100 g w świeżych owocach; 520,78 ± 8,56 µM TEAC/100 g do 916,16 ± 6,55 µM TEAC/100 g w produktach). Wybór odpowiedniej obróbki technologicznej dla owoców pigwy może umożliwić producentom uzyskanie wysokiej jakości przetworów owocowych i stanowić punkt wyjścia do opracowania produktów funkcjonalnych z dodatkiem owoców pigwy w różnych formach, o wysokiej wartości zdrowotnej i szerokim zastosowaniu zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym.

Dowiedź się więcej o realizowanych przez nas projektach oraz o gamie usług, jakie oferujemy.

Skontaktuj się z nami GO GO